Optik Gaz Görüntüleme (OGI)

Optik Gaz Görüntüleme (OGI)

Optik Gaz Görüntüleme Teknolojisi

Güvenlik tehlikeli gazlar içeren her operasyonun temelinde olmalıdır. Bir iş güvenliği görevlisi bir organizasyonun içerisinde belirli kurarlar kurabilirken, tüm seviyedeki çalışanların bu durumu anlaması ortak bir kültür oluşturmada ve ortaya çıkabilecek risklerden kaçınmak için önemlidir. Tehlikeli gaz ile çalışan tüm organizasyonlar verimli teknolojileri entegre etmesi onların güvenlik tedbirlerini almalarını sağlayacaktır. 

Optik görüntülemedeki son gelişmeler birçok endüstride çalışanların iş güvenliğini arttırıken genel bir iş güvenliği kültürü oluşturmasında da yardımcı olur. Örneğin, optik görüntüleme kameraları sisteme giriş ve çıkış yapan gaz ve yağları görüntülemede, enerji santrallerinde ve diğer endüstrilerde iş güvenliğini sağlamak için önemli bir rol oynar. 

FLIR_gf77_Tanks 25 ft hırsız kapağı açık - GF77-25 (1).jpg

Silindir tanklardaki doğal gaz operasyonlarında emisyon sık görülen bir durumdur. Operatörler tankları ölçerken bir gaz bulutu içerisinde durabilirler. 

Birçok iş güvenliği ekipmanı tehlikeli bir durum olduğunda operasyona dahil olur. Örneğin giyebilir gaz monitörü çalışanları korumak için sadece bir gaz bulutu içerisinde durdukları zaman haber verir. Buna ek olarak bir ekipman içerisinde de güvenli olmayan kısımları tespit etmek için de teknolojiler vardır, ancak bunların çoğu kullanıcı durumun içinde bulunduğu zaman çalışmaz. Örneğin bu sık kullanılan, düşük teknolojili sabun köpüğü için oldukça doğrudur. Ama bu teknolojiler iş güvenliğinin temel prensipleri ile çelişen şekilde bazı güvenlik yoksunluklarının ortadan kaldırılamayacağı mesajını verir. Bazı iş güvenliği ekipmanlarının riskler içerdiği gibi bazı rutin kontroller de riskler içerir. İşçi emisyon verme olasılığı yüksek bir tankın üzerinde bulunmaktadır, ve bu emisyon konsantrasyonunun tespit edilmeme potansiyeli yüksektir. Aşağı yönündeki, sistem çıkış akışlarında risk profili değişir. Sonuç olarak, bilinmeyen bir bölgeye giren işçi daha ağır risklerle karşı karşıya kalabilir. Sıklıkla kullanılan bir metod giyilebilen gaz dedektörleridir. 

Birçok iş güvenliği monitörü bir risk yaratabilir. Monitör uyarı veriyor, bu durumda işçi gaz bulutunun ucunda mı yoksa ortasında mı ? İşçi gaz bulutundan çıkmak için hangi yönden kaçmalıdır ? Daha da önemlisi asıl kaçak noktası nerededir ? Bu teknolojiler gazı tespit etmekte iyi olurken, birçok dezavantaj ile birlikte gelmektedir. Bunları kullanmak, belirli bir oranda, iş güvenliğinin tam olarak tatmin olmaması normal bir durum olduğu izlenimini verebilir. 

FLIR GF77

FLIR GF77 gibi OGI cihazlarından alınan görüntüler ve videolar, güvenlik ve işletim sorunlarının giderilmesi için bir gerçek temeli sağlayabilir.

 

OPTİK GAZ GÖRÜNTÜLEME İÇİN GELENEKSEL KULLANIMLARIN ÖTESİNE GEÇMEK

Geçmişte şirketler regülasyondaki parametreleri ve emisyon kaynaklarını,uyum göstermek için optik görüntüleme sistemlerine yatırım yaptı.Her geçen gün, daha fazla petrol ve gaz liderleri emisyonları azaltmak için gönüllü olarak ve küresel ısınmayı azaltmak için yatırım yapıyor. Petrol ve gaz iklim oluşumu 13 tane şirketten oluşmaktadır. Sadece Amerika’da bir koalisyon emisyon değerlerini 2025’e kadar yüzde 1 azaltmak için bir hedef koymuştur. Optik görüntüleme sistemleri efektif ve verimli bir şekilde bu gibi endüstriler tarafından konulan hedefleri yerine gerçekleştirmeye olanak sağlar, özellikle metan gazı konusunda. Bu şekilde, optik görüntüleme operasyonel iş güvenliğini arttırarak çevreyi korur. İnfrared görüntüleme araçları, FLIR GF77 gibi, çok daha az maliyetlerde kurulabilir. Optik görüntüleme sistemlerinin daha düşük maliyetlerde olması çalışanların, örneğin bakım teknisyeni gibi, kaçak tespitinin altıncı hissini vererek güvenli bir çalışma ortamı sağlamaktadır. 

 

Mesafenin doğal güvenliği 

Mesafe, temel iş güvenliği prensiplerinden bir tanesidir, optik görüntüleme sistemleri sayesinde güvenlik iki katına çıkar. Diğer teknolojilerin aksine, optik görüntüleme güvenilir bir mesafeden oluşabilecek riskli durumları tespit etmeyi sağlar. Optik görüntülemeyle toksik gaz kontamisyonu uzaktan tespit edilerek, giyilebilir gaz monitörleri giymesine gerek kalmaz. Benzerlikle, geniş tanklarda kaçakları tespit etmesi gereken çalışanların kendilerini gaz bulutunun içerisinde kalmadan analiz yapmalarına imkan sağlar. 

Optik görüntüleme ile çalışanlar rüzgarın yönünü tespit ederek kendilerine daha güvenli bir rota çizebilirler. Ayrıca kendilerine, hassas bilgi vererek oluşabilecek tehlikelerden kaçınmalarını sağlar.

FLIR_gf77_FLIR0066.jpg

Optik görüntüleme analiz ve takım çalışması perspektifinden ekibe oldukça değer katar. Kameralardan sonuçları karşılaştırarak parçalar arasındaki istikrarsızlıkları tespit ederler ve olası kök nedenleri tespit etmek kolaylaşır. Örneğin, basınç gibi bir değerin parametrenin dışında olduğunu tespit edebilir. Veya sürekli hatalı bir kısmına düşen bir parametre. FLIR GF77 gibi kameralar sıcaklık ölçerken, problem çözme konusunda bir sürü tavsiye verebilir. Optik görüntüleme buna ek olarak geleneksel monitor araçlarıyla mümkün olmayan.      

 

FLIR G77 Optik Kamera

FLIR GF77'nin LCD dokunmatik ekranı, kullanıcıların daha iyi görselleştirme için görüntüleri ayarlamasına olanak tanır ve Wi-Fi iletişim protokolü, kullanıcılara onarım sürecini hızlandırmak için akıllı telefon aracılığıyla diğerlerini tehlike konusunda anında bilgilendirme olanağı verir. OGI, Güvenlik Kültürünü Güçlendiriyor OGI teknolojisinin yeni satın alınabilirliği, yalnızca petrol ve gaz uygulamaları için güvenlik izlemeyi geliştirmekle kalmıyor, aynı zamanda bir kuruluşun güvenlik kültürünü de güçlendiriyor. OGI, bir işçi zarar görmeden önce güvenlik tehdidini uzaktan göstererek personeli korur. Herhangi bir kullanıcıya, hızlı bir çözüm aramak için güvenli olmayan bir durumun gerçeklerini belirleme yetkisi verir. Ayrıca, yeteneği daha fazla personel taşıdıkça, daha dikkatli gözler bir operasyonun güvenliğine katkıda bulunabilir. Bu avantajlar, yukarı ve aşağı akışlı petrol ve gaz tesislerine özel değildir. Kaliteli ekipmanın daha düşük fiyat noktası, yeni endüstrilerin OGI'yi çevre yönetimi ve güvenliği için bir araç olarak kullanmasını sağlar. Doğal gaz şirketine ek olarak, doğal gazı elektriğe dönüştüren santraller, çalışanları ve operasyonları tespit edilemeyen sızıntılardan korumak için OGI kullanabilir. Kamu hizmeti şirketleri, teknolojiyi yalnızca uyumluluk için kullanmanın ötesinde, artık bu amaçla OGI kameraları satın alıyor. Aynı şekilde, yenilenebilir enerji şirketleri gazı izlemek, sızıntıları tespit etmek ve güvenlik kültürünü geliştirmek için OGI'yi kullanabilir.

Daha fazlası ve detaylı bilgi almak için uzman çözüm mühendislerimiz ile info@ri-se.com adresi üzerinden irtibata geçebilirsiniz. Bu çalışma ACOEM USA tarafından yayınlanmış ve tarafımızca Türkçe'ye çevrilmiştir. Orjinal yayın için tıklayınız.