Bearing Defender'ı Yağlama Aracı Olarak Nasıl Kullanabiliriz?

Bearing Defender'ı Yağlama Aracı Olarak Nasıl Kullanabiliriz?

Düzenli bir Koruyucu Bakım programında yatakları yağlamanın bazı temel sorunları vardır, bir yatağın yağlanması gerekip gerekmediğini nasıl anlarsınız? Yatak sızdırmazlık contası bozulmamışsa, gres yatakta kalmalı ve uzun süre yağlama sağlamalıdır. Ancak conta patlarsa, yatağın sık sık yağlanması gerekecektir. Bu yağlama yatak için değil, kirli partikülleri dışarıda tutmak içindir. Gres yağı özünde conta yerine geçmiş olacaktır. 

Sektörde yağlama ile bağlantılı olarak kullanılabilecek ultrasonik dinleme yapan aletler, steteskoplar veya ultrasonik “akıllı” gres tabancaları gibi pek çok alet vardır. Yüksek frekanslı titreşim ölçümleri de bunu yapabilir.

Yağlamayı kontrol etmenin en kolay yöntemlerinden biri de Acoem'in Bearing Defender uygulamasıdır. Uygulamada titreşim ölçümlerine ek olarak, Rulman Arızası ölçümü de görüntülenir. Rulman Arızası ölçümü, 0-12 arasında doğrusal bir ölçektir:  

  • 0-6 arasındaki Rulman Arızası Numarası tipik olarak normal bir rulman sinyalini gösterir.  
  • 6-9 arasındaki sayılar, erken aşamadaki bir rulman sorununu veya yağlama eksikliğini gösterebilir.  
  • 9'un üzerindeki sayılar, rulmanın hasarlı olduğunu gösterir ve daha fazla analiz önerilir.

Aşağıdaki örnekte rulman arıza değerleri kırmızı ile belirtilmiştir. Rulman arıza değerlerinin üzerindeki değerler hız, ivme ve yer değiştirme cinsinden titreşim ölçümleridir.

Bu örnekte, Rulman Arıza Numarası X ekseninde 7,56, Y ekseninde 8,71 ve Z ekseninde 7,76'dır. Bu, rulman yatağı ile ilgili olası bir sorunu gösterir. Ölçüm esnasında, yatağı gres tabancasıyla bir basım yağlayın. Verilerin ortalamasını alması için yaklaşık 3-5 saniye bekleyin ve bir değişiklik olup olmadığına bakın. Herhangi bir değişiklik ölçülmezse, ek bir gres basımı gerekebilir. Gereken yağlama miktarını belirlemek için sağduyunuzu kullanın.

Rulman Arıza Numarası düşerse, yatağın artık uygun şekilde yağlandığı varsayılır. 30 dakika kadar bekleyin ve tekrar kontrol edin. Sayı düşük olmaya devam ediyorsa, uygun yatak yağlaması olduğu kabul edilir.

Sayı daha yüksek bir sayıya dönerse veya önemli ölçüde değişmezse, rulmanın hafif derecede hasar görmüş olması mümkündür. Daha detaylı analiz yapılmalıdır.

 

 

 

 

 

 

Kablosuz sensör, yataktan yatağa hareket ettirilebilir. Bu şekilde, büyük bir yatak topluluğunu hızlı bir şekilde kontrol edilebilir. Grese ihtiyaç duyanlar yağlanabilir, grese ihtiyaç duymayanlar atlanabilir, bu da aşırı yağlama nedeniyle rulmana zarar verme olasılığını azaltır.

Bearing Defender uygulaması, makinede hızlı bir titreşim testi yapmak için de kullanılabilir.

Titreşim verilerini toplamak ve analiz etmek için ekranın altındaki kırmızı düğmeyi seçin. Toplama süresi yaklaşık 10 saniyedir.

Bearing Defender, aşağıdakileri belirlemek için Accurex© yazılımını kullanır:

  • Rulman hatası
  • Yanlış hizalama veya dengesizlik sorunu
  • Diğer makine hataları

 

Yandaki örnekte de, yatak arızası sarıdır (Dikkat) ve balanssızlık/yanlış hizalama kırmızıdır, bu da ana sorunun balanssızlık veya hizasızlık olduğunu gösterir. Daha fazla analiz gerekli olacaktır. Ama önce, yatağı yağlamak mantıklı olacaktır. Bu, yatak sorununun yağlama eksikliğinden mi yoksa balanssızlık/yanlış hizalama sorunundan mı kaynaklandığını belirlemek için basit bir kontroldür.