Durum İzleme Araçları Tesisiniz İçin Nasıl Seçilmeli?

Durum İzleme Araçları Tesisiniz İçin Nasıl Seçilmeli?

Makinelerinizin durumunu izlemek ve korumak, verimliliği en üst düzeye çıkarmak ve makine ömrünü uzatmak için çok önemlidir. Etkili bir durum izleme programına sahip olmak için personel uzmanlığına ve doğru araçlara ihtiyacınız var. Durum izleme araçları grubumuzdan seçim yaparken, araç kutusuna bakmak ve envanter çıkarmak önemlidir. Başlamak ve kendi boşluklarınızı belirlemenize yardımcı olmak için araç kutularımızın içerisinden size ipuçları vereceğiz:

SMC - Smart Machine Checker (Akıllı ve Basit)

Makine teşhisi için basit bir çözüme ihtiyacınız varsa, Smart Machine Checker (SMC) sizin için uygun olabilir. SMC, döner makinelerinizdeki eksikliklere anında yanıt vermek için yapay zeka entegreli Accurex™ yazılımımızı kullanarak otomatik tanılama gerçekleştirir. SMC, tanılama sürecinin bir parçası olarak sizin için makine veri analizini gerçekleştirdiğinden, titreşim uzmanlığından bağımsız olarak ekibinizdeki herkes bunu kullanabilir. Balanssızlık, yanlış hizalama, rulman arızaları, yapısal rezonans vb. daha fazlasını kontrol etmek için SMC'yi kullanabilirsiniz. Ayrıca, SMC, bulguları ve önem düzeylerini açıklayan raporlar oluşturarak sizlere Microsoft Word'de düzenleme imkanı sağlamaktadır.

Falcon (Akıllı)

SMC'yi seviyorsanız ancak ham makine verilerine erişmeyi tercih ediyorsanız, Falcon sizin için en iyisidir. Falcon da, otomatik tanılama için Accurex kullanır, ancak titreşim analizinde daha da derine inmek istediğinizde ham verileri görüntüleme seçeneğiniz vardır. Kablosuz üç eksenli sensörümüz sayesinde makine okumaları hızlıdır. Dahili stroboskopu RPM'yi tanımlarken lazer pirometresi bir kaplinin çok sıcak olup olmadığını belirleyebilir. Makine kusurlarının fotoğraflarını çekmek için dahili bir kameraya sahiptir. En zorlu endüstriyel koşullar için tasarlanan Falcon, 4 metreden düşmelere ve suya dayanma kabiliyeti ile ATEX Zone 2 sertifikalıdır. Balans alma, hızlanma/yavaşlama testi çalıştırma, frekans analizi ve daha fazlası olmak üzere çeşitli isteğe bağlı işlevler arasından seçim yapabilirsiniz.

Eagle (Sürekli İzleme)

Eagle'ı, makine duruş süresinin feci sonuçlara yol açabileceği veya makinelerin günün her saatinde çalıştığı tesisler için düşünebilirsiniz. Örneğin, bir petrol rafinerisi veya gaz tesisi, Eagle'ı özellikle faydalı bulacaktır. Eagle kablosuzdur ve 150 adede kadar üç eksenli sensör yönetebilir, böylece tek bir kaynaktan veri alırken izlediğiniz makine miktarını en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Kablosuz ve sürekli işlevselliği, ulaşılması zor veya tehlikeli makineleri izlemek için ideal hale getirir. Sensörler, yüksek üretkenlik dönemlerini hesaba katmak için farklı makinelere taşınabilir.

MVX (Kablolu Sürekli İzleme)

Çok amaçlı ve gelişmiş MVX, herhangi bir endüstride ileri düzey, gerçek zamanlı izleme için uygundur. MVX kablolara sahiptir ve 32 kanala kadar veriyi yönetebilir. Titreşim, IPE, voltaj ve daha fazlası hakkında veri toplayabilir. Yavaş dönen şaftlardaki şok hasarlarını tespit etmek için ShockFinder™ teknolojisini kullanır. MVX'i kolayca entegre edebilir ve güvenilir makine verilerine erişim sağlayabilirsiniz.

RT-300 (Şaft Hizalama ve Titreşim Analiz Tableti)

Bu, en yeni ve en kapsamlı durum izleme aracımızdır. RT-300, hizalamaları ve titreşim analizlerini kolaylaştırmak için kendinden kılavuzlu uygulamalar sunan taşınabilir bir tablettir. SMC'ye benzer şekilde RT-300, makine eksiklikleri üzerinde otomatik teşhis gerçekleştirir.

Falcon, Eagle ve MVX tarafından toplanan verilere NEST yazılımımız aracılığıyla kolayca erişilebileceğini unutmayın. Bu araçların gerçek kullanım örneklerini görmek için sanal tesisimize göz atabilirsiniz. Artık durum izleme araçlarımızı ele aldığımıza göre, hangilerinin araç kutunuzdaki mevcut boşlukları kapatabileceğini düşünüp karar vermek sizin ellerinizde. Herhangi bir sorunuz varsa bizimle iletişime geçin.

 

Daha fazlası ve detaylı bilgi almak için uzman çözüm mühendislerimiz ile info@ri-se.com adresi üzerinden irtibata geçebilirsiniz. 

Bu çalışma ACOEM USA tarafından yayınlanmış ve tarafımızca Türkçe'ye çevrilmiştir. Orjinal yayın için tıklayınız.