Döner Ekipmanlarda Titreşim Problemleri - YAĞLAMA

Döner Ekipmanlarda Titreşim Problemleri  - YAĞLAMA

YAĞLAMA 

Yağlama bazen yanlış bir şekilde vasıfsız işçiler, çıraklar veya operatörler için bir iş olarak düşünülür. Bir bakım görevlisinin "Ben sadece bir yağlama yaparım" dediğini duyduğumda hayal kırıklığına uğruyorum. 

 

Makine güvenilirliği için uygun yağlama yöntemleri, formülasyonları, miktarları ve prosedürleri çok önemlidir. Bir makinenin kötü ve eksik yağlanması performansına ve güvenilirliğine doğrudan etki eder. Yağsızlık bir titreşim sorunu olarak ortaya çıktığında, genellikle aşınma, yatak veya mil hasarı, conta hasarı veya aşırı ısınma gibi ikincil bir soruna neden olmuş olabilir. Ttitreşim sonuçlarına göre yapılan teşhislerin ardından makinenin yağlanması gerektiğini düşünmek çok yaygın bir yanılgı olabilmektedir. Bu yaygın bir sonuç ve genellikle iyi bir teşhis prosedürü olsada, çoğu zaman gerçek sorunu geçici olarak “maskeler”.

Modern yağlayıcılar, uzun vadeli kaliteli yağlama sağlayabilir. Yeniden yağlama sık sık yapılıyorsa, bunun bir nedeni olmalıdır. Birçok tesiste yetersiz yağlama yaygın olsada, aşırı yağlama da aynı derecede sorunlu olabilir. Yatağın aşırı ısınmasına, yatak contası / sızdırma problemlerine, yatağa kirletici madde girmesine, motorun aşırı ısınmasına ve ürün kirliliği / kalite sorunlarına neden olabilir. 

 

Ayrıca fazla yağlama zaman kaybına ve yağ israfına sebep olabilir. İyi bir bakım programı uygun yağlayıcı türlerini, seviyelerini ve aralıklarını tespit etmeli ve bunları uygulamalıdır. Ayrıca yağlama sistemi TEMİZ olmalıdır. Bağlantıları, saklama ve dağıtım mekanizmalarını temizlemek oldukça önemlidir. Yağlamadan önce ve sonra rakorların silinmesi, temiz yağların kirli ortamlarda saklanmaması ve uygun yağ depolama sistemlerinin kullanılmasına dikkat edilmelidir. 

 

YAĞ PROBLEMLERİNDEN KAÇINMAK

Makineyi/yatağı yağlayın ve tekrar kontrol edin. Yeniden kontrol, yağlamadan hemen sonra yapılmamalıdır. Ancak yağlama işleminden bir süre sonra yağlamanın çözülüp çözülmediğini veya sorunu geçici olarak maskeleyip gizlemediğini görmek için kontroller gerçekleştirilmelidir. Yağdan uygun kimyasal özellikler, kontiminasyon ve aşınan metallerin kontrolü amancı ile örnekler alınmalı ve test ettirilmelidir. Ayrıca, kullanmadan önce yağlayıcıları filtrelemek mantıklı bir uygulamadır. Contalar sık sık kontrol edilmelidir. Contalar yağı içeride ve yabancı cisimleri dışarıda tutar. Kullanılan yağın uygulama için doğru olup olmadığını belirlemek için test yapılması ve/veya danışmanlık hizmetleri alınmalıdır. Uygun yağlama miktarlarını belirleyin ve bir prosedür oluşturun. Bir yatağın aşırı yağlanması, az yağlama kadar zararlı olabilir.

 

DİĞER SORUNLAR BAZEN YAĞSIZLIK OLARAK YANLIŞ TEŞHİS EDİLİR

  • Kontaminasyon 
  • Sızdırmazlık elemanlarında aşınma
  • Hasarlı rulmanlar veya dişliler
  • Sürütnme problemleri

 

Yağ kondisyonunu sürekli takip edeceğiniz sensörler arıyorsanız buraya tıklayarak önerebileceğimiz ürünleri inceleyin. 

 

Bu çalışma ACOEM USA tarafından yayınlanmış ve tarafımızca Türkçe'ye çevrilmiştir. Orjinal yayın için tıklayınız