Motion Amplification®: Enerji Üretim Endüstrisini Çalışır Halde Tutma

Motion Amplification®: Enerji Üretim Endüstrisini Çalışır Halde Tutma

Hemen hemen her elektrik santralinin içindeki döner makinelerin sayısı ve boyutu, titreşim izlemenin önemli olduğu anlamına gelir. Geleneksel fosil yakıt tesislerinden rüzgar türbinlerine ve hidroelektrik santrallerine kadar, aşırı makine titreşimi, yapısal balanssızlığa, yanlış hizalamaya, tesislere zarar veren ve verimliliği azaltan diğer tüm arızalara işaret ettiği ve yol açtığı için eşit derecede büyük bir sorun olabilir.

Yeşil enerji yaygınlaştıkça, çevre dostu enerji üretim makineleri de benzer titreşim sorunlarına ve aşınmaya eğilimli olacaklardır ve bu ekipmanlar için güvenilirlik önemlidir. Örneğin, dönen rüzgar türbinleri, hizmet için durdurulmaları gerektiğinde herhangi bir güç üretmeyeceklerdir.

Motion Amplification® titreşim analizi, değerlendirilen nesnenin veya yapının boyutuyla sınırlandırılamaz. Rüzgâr türbinleri, erişilebilirliği sınırlayan büyüklükleri ve yükseklikleri nedeniyle analiz edilmesi ve hizmet verilmesi çok zor olabilir.

Motion Amplification® kamera kullanarak, kameranın görüş alanına bir türbin yerleştirmek mümkündür. Ayrıca, rüzgar türbini analizi, kanatlar, şaft, yataklar ve diğer bileşenler üzerindeki yükü etkileyen sürekli değişen rüzgar koşulları nedeniyle zorlaşabilir ve güvenilir analiz yöntemlerini gerekli kılar.

Hidroelektrik santraller de ekipman titreşimine yabancı değildir. Şaft titreşimi, yataklardaki titreşim, türbin kapağı titreşimleri ve benzeri titreşimle ilgili endişelerin tümü kontrol edilmelidir. Buhar türbinleri, balanssız bir türbin rotoru, balanssız kuplajlar ve hatta türbin rotorunun eşit olmayan soğuması nedeniyle sıklıkla titreşime maruz kalır.

Santrallerin ve benzeri dönen ekipmanların türbinlerinin veya diğer dönen ekipmanların, bir veya daha fazla ayağının daha kısa, daha uzun olduğu veya diğer ayaklardan farklı açıda olduğu, balanssızlık yaratarak sallanma, sallanma hareketinin de neden olduğu bir tür makine yapısının bozulması olan topal ayak görülebilir. Böyle bir senaryo, makinenin yapısına baskı uygulayarak yüksek titreşim seviyelerine, hızlı aşınmaya, yatak ve keçe arızalarına, metal yorgunluğuna ve daha birçok kusurlara yol açar.

Motion Amplification® analizi, topal ayağın sallanma hareketini ve titreşim özelliklerini algılayıp görselleştirebildiğinden, bu yaygın sorunu teşhis etmek, altta yatan nedene ve olası çözümlere ulaşmak için harika bir araçtır. 

 

RDI Teknolojileri Termik Santrale Yardımcı Oluyor

Avustralya, Victoria'daki en büyük enerji santrali olan Loy Yang Elektrik Santralinde, mühendislik personeli turbo jeneratörün fanlarından birinde artan titreşimi izliyordu. Geleneksel titreşim analizi teknikleri, artan titreşim genliğinin ve oluşan gürültünün temel nedenini tam olarak belirleyemedi.

Bir Motion Amplification® video kamera, verileri çıkarmak için RDI'ın Motion Amplification® yazılımını ve algoritmalarını kullanmadan önce sorunlu bileşenin birkaç videosunu aldı. Tüm süreç bir saatten az sürdü ve anormal titreşimlerin ardındaki birkaç yapısal sorunu ortaya çıkardı. Teknoloji, temel nedenler olarak kaplin aşınmasını, yatak kovanını, şase kaide cıvatasının gevşekliğini ve çeşitli çatlak kaynaklarını gösterebildi.

Bu sorunları giderdikten sonra fan, yüzde 70'lik bir titreşim azalması ve saatte 70.000 $'lık tasarruf ile hizmete geri döndü - Zamanında analiz ve onarımlar sayesinde bu kayıp oranı önlendi.

Motion Amplification® ile İzlemeye Devam Et

Elektrik üretim endüstrisinin karmaşık ekipmanlarının güvenilir olması ve düzenli olarak izlenmesi gerekir. Titreşim analizi için sensörlerin kolayca sabitlenemediği karmaşık yapılarda ve ekipmanlarda sorun giderme, RDI'ın Motion Amplification® teknolojisi ve Iris™ platformu için mükemmel bir fırsattır.

Neredeyse tüm enerji üretim makineleri ve altyapısı, titreşime meyilli olduğundan kestirimci bakım önlemlerini daha derinlemesine incelemek, sorunları ve arızaları yıkıma yol açmadan önce değerlendirmek için tesisinizde sizlere çalışma arkadaşı olabiliriz.

Ücretsiz kılavuzumuzu indirin: Motion Amplification® Güvenilirlik Programına Nasıl Uyuyor

RDI'ın patentli teknolojisi ve Motion Amplification® çözümleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçin.

Bu çalışma RDI Technologies tarafından yayınlanmış ve tarafımızca Türkçe'ye çevrilmiştir. Orjinal yayın için tıklayınız