Otomotiv Sektöründe Motion Amplification® Teknolojisi

Otomotiv Sektöründe  Motion Amplification® Teknolojisi

Otomotiv endüstrisi tasarımlarını daha yüksek verimlilik ile kullanabilmek için RDI Motion Amplification® teknolojisinden yararlanıyor. Motion Amplification® teknolojisi tasarım ve mühendislik  aşamasında, gerçek zamanlı analiz ve temassız ölçümle karar verme sürecini kısaltarak çalışmalarınıza ivme kazandırır. 

Otomotiv endüstrisi, otomobilleri daha güvenli, daha hızlı ve daha verimli hale getiren yeni tasarımlar,  teknolojiler ve süreçler üzerinde sürekli olarak çalışmaktadır. Otomobil gövdelerinden motorlara ve aradaki sayısız  parçaya kadar çok sayıda test ve kontrolü gerektirir. RDI'nin Motion Amplification® teknolojisi, bu test ve kontrollerin bir parçası olarak kritik bir rol oynayabilir. Bir otomobilin gövdesinde veya belirli bir bileşeninde  titreşimi tespit edebilmek, performansı, sağlığı ve hatta sürücü açısından konforu hakkında fikir verebilir. Sistemdeki bileşenlerin ve bu bileşenlerin birbirleriyle olan ilişkilerinin birlikte nasıl çalıştığını anlamak da önemlidir.

Sürekli olarak rakiplerini geride bırakmak için yarışan spor  ve yarış arabalarını görüyoruz. Otomotiv endüstrisinin üstün performansa odaklanması, Motion Teknolojisi sayesinde kolaylıkla ve anında fark edilerek artık mümkün. Güvenlik önlemleri ve bunların sürekli güncellenmesi ve değerlendirilmesi, bu endüstri için her zaman yüksek önem taşır.  

  Gürültü Titreşim Donanımı (NVH) için Ürün Testi   

Otomotiv endüstrisi uygulamaları arasında, frenler, motorlar, güç aktarma organları, iç kısımlar ve tam entegre yapılar üzerindeki Gürültü, Titreşim ve Donanımın (NVH) değerlendirilmesi ve emilmesi, ürün kalitesini, performansını, güvenilirliğini ve yolcu konforunu korumak için gerekli adımlardır. Tasarım, prototip, parça değiştirme ve test aşamalarında gürültü ve titreşimin mod şekillerini ve temel nedenini belirlemek, problem çözme, kalite güvencesi ve ekipman ömrünü uzatmaya yardımcı olur.

Çoğu standart temas tabanlı titreşim ve çalkalayıcı test yönteminde, %100 sensör kapsamına sahip olmak zor ve maliyetlidir. Geleneksel temas tabanlı sensörler  yapının kütlesini, sertliğini ve sönümleme özelliklerini etkileyebilecek ağırlık da ekler. Temassız bir teknik olan Motion Amplification® uygulayarak, 250 nanometre kadar küçük ince hareketleri algılamak için milyonlarca noktayı ölçebilirsiniz.

RDI'nin patentli  video işleme teknolojisi, her pikseli sanal bir temassız yer değiştirme sensörüne dönüştürür. Milyonlarca ölçüm, uygulamalarınızla hiçbir fiziksel bağlantı olmadan saniyenin çok küçük bir bölümünde kaydedilir. Motion Amplification® tüm alanın titreşimsel olarak görselleştirilmesi ve insan gözünün göremediği hareketleri 2,3 milyondan fazla örnek ve konum ile anlık olarak gösteriyor. Ek olarak, teknoloji kullanıcının ölçülen her konum için bir zaman dalga biçimi ve FFT spektrumu sağlayarak tüm görüş alanı boyunca kalibre edilmiş mutlak yer değiştirmeyi ölçmesine olanak tanır. Motion Amplification® videoları, Frekans Filtreleme, Hareket, Faz-Renk Haritaları ve Vektörler uygulanarak hızlı bir şekilde analiz edilebilir. Harici lazer, takometre ve şaft inceleme özellikleri, burulma titreşimlerinin ve dönen nesnelerin ölçülmesine yardımcı olur.  Verileri görselleştirme becerisine sahip olmak, teknik ve teknik olmayan personelle test sonuçlarını incelerken ve paylaşırken iletişimi hızlı şekilde geliştirir. 

Motion Amplification ile Uğultu, Gıcırtı ve Gürültüleri Tespit Etme   

 

Bazı motorlarda, iç ve yapısal olarak gürültü ve titreşimler her zaman mevcut olacak olsa da, bir otomotiv sistemi tarafından üretilen bir parça için sorun veya arıza göstergesi olmayan titreşim yine de çalışma verimliliği için önemlidir. NVH test tesislerinde çalışan Otomotiv Mühendisleri , optimum yolcu konforu için otomotiv bileşenlerinin  iç kısımlarının gürültüsüz ve titreşimsiz kalmasını sağlamak için “ Uğultu, Gürültü ve Gıcırtılar ”ı araştırır ve test eder . Motion Amplification®'dan toplanan veriler videolar, gürültü ve titreşimin temel nedenlerini görselleştirmeye, ölçmeye ve tanımlamaya yardımcı olabilir. 

Orijinal Ekipman Üreticileri (OEM) otomotiv araçları ve teknolojileri konusunda oldukça rekabetçidir. Bu nedenle, üretim verimliliğini ve kaliteyi artırmanın yolları her zaman aranacaktır. Araştırma ve geliştirme, konsept araç tasarımı ve NVH test aşamaları sırasında, Motion Amplification® yazılımını ve özelliklerini kullanan temassız titreşim enstrümantasyonu, tasarım testlerini hızlandırabilir, geliştirebilir ve yeni konseptleri  daha hızlı pazara sunabilmeye olanak sağlar. Bu teknoloji, hareket ve titreşim verilerini gerçek zamanlı olarak aktarabildiğinden, dinamik bileşenler ve yapılarla ilgili sorunlar erken ve hızlı bir şekilde tespit edilerek ürün geliştirme, NVH testi yavaşlamaları ve maliyetli gecikmeleri önler.

Konfor Testi  

Bazı durumlarda, şok, titreşim ve sarsma testleri, kritik ve güvenlik ekipmanlarının yoldayken arızalanmamasını sağlar. Aynı zamanda titreşim ve gürültü testi bir otomobili, yolcu konforu açısından çok daha kolay hale getirebilir.

Konu otomobil ve kamyon tasarlamak  olduğunda konfor, kalite ve güvenilirlik için tüketici talebi hiç de küçük bir pay değildir. Aslında, otomotiv OEM ve tedarik zinciri test tesisleri, sürücülerin araçları tarafından sarsılmamasını ve sürekli titreşen bileşenlerin gürültüsüne maruz kalmamasını sağlamak için titreşim analizi ve gürültü testi gerçekleştirir. Gürültü, titreşim ve sertlik (NVH), araçların ürettiği ses ve titreşimin ölçülmesi ve analizini ifade eder; NVH'yi en aza indirmek hedeftir ve video Motion Amplification® yardımcı olabilir.

Tüketiciler araçlarından konforlu ve sessiz bir yolculuk beklerler. NVH bunu sağlamada önemli bir rol oynar. Motion Amplification®, istenmeyen titreşim ve gürültünün kaynağını tam olarak belirlemek için kullanılabilir; böylece mühendisler, araç içlerini emici malzemelerle geliştirmek ve araçlarını sessizleştirmek için adımlar atabilirler.

RDI'nin Motion Amplification®'ı, otomotiv orijinal ekipman üreticilerine (OEM) ve alt katman tedarikçilerine NVH testi açısından bir çok katkı sağlıyor. Ayrıca, bu video teknolojisi otomotiv endüstrisi gibi birçok kullanım ve uygulama alanında kullanılan bir teknolojidir. 

Bu çalışma RDI Technologies tarafından yayınlanmış ve tarafımızca Türkçe'ye çevrilmiştir. Orjinal yayın için tıklayınız