Petrol ve Gaz Endüstrisi için Motion Amplification ®

Petrol ve Gaz Endüstrisi için Motion Amplification ®

Petrol ve Gaz Endüstrisi için Motion Amplification® Titreşim Analizi

Petrol ve gaz endüstrisi, tesislerinde kilometrelerce uzanan geniş bir boru hattı ağını barındırmaktadırlar. Ancak herhangi bir mekanik bileşen veya bir endüstriyel ekipmanın anahtar parçası gibi, borular, bunların bağlantıları, çevresindeki destekler ve ekipman da aşınmaya maruz kalır.

Boru hatlarından geçen katılar, sıvılar ve gazlar titreşimsel yer değiştirmeye neden olabilir. Zamanla, var olan titreşim kuvvetleri montajların, bağlantıların ve bağlantı noktalarının gevşemesine ve bozulmasına neden olabilir. Titreşim sorunları, petrol ve gaz endüstrisinde hem yaygın hem de kalıcıdır ve titreşim kaynaklı yorgunluk, proses boru sistemi arızalarının en yaygın nedenleri arasındadır. Video Motion Amplification® bu titreşimleri kolayca ortaya çıkarmak için tasarlanmıştır.

Boru Hatlarını Koruma

Borular, petrol ve gaz endüstrisinde en çok tanınan altyapı elemanı olabilir, ancak titreşim ve bozunmadan etkilenen tek parça onlar değildir. Örneğin, boruları ve operasyon hatlarının ağırlığını destekleyen yapısal kuleler, titreşimsel bozulmaya eğilimlidir.

Motion Amplification® kameraları, ekipmanın tamamının kapsamlı bir görünümünü veya spesifik bir bileşenin daha belirgin bir görünümünü sağlayabilir. Böylece tüm yapının yer değiştirmesinin, sallanmasının veya bükülmesinin daha net bir görütüsü elde edilebilir. Benzer şekilde, aşırı titreşim yaşayan temellere ve ankraj noktalarına daha yakından bakmak, operasyonlara zarar veren çatlakları, bükülmeleri ve diğer hataları ortaya çıkarabilir.

İşleme endüstrileri, boru yapılarının bozunması, pompaların yanlış kullanımı ve diğer benzer problemleri içerebilen akış kaynaklı sorunlar nedeniyle benzersiz zorluklarla karşı karşıyadır. Boruların, pompaların ve diğer bileşenlerin konfigürasyonu, akış kaynaklı titreşimi ve hidrolik uygulamaları etkileyebilir. Bu nedenle, proaktif, kestirimci bakımın liderliği almasına izin vererek altyapınıza ve malzemelerinize göz kulak olmanız önemlidir.

Titreşimleri Kontrol Et

Birçok makine türünde olduğu gibi, titreşimler petrol ve gaz endüstrisi yapılarında da ekipman çalışmasının normal bir parçası olabilir. Sorunlu, anormal titreşimler bu nedenle sinsi olabilir ve fark edilmeyebilir. Boru hatları ve destek yapıları, titreşime ve aşınmaya maruz kalan ekipman türlerinin yalnızca bir kısmıdır.

Blowerlar, kompresörler, dişli kutuları, motorlar, pompalar, türbinler ve soğutma kuleleri, titreşim kaynaklı hasar ve yorgunluk için izlenmesi gereken diğer birçok makine ve dişliden sadece birkaçıdır. Bir nesne veya yapının hareketlerini, görselleştirmek için kaydedilmesi ve analiz edilmesi gerektiğinden, Motion Amplification® teknolojisini kullanmak tamamen mümkündür.

Titreşim bazı durumlarda ekipmanın yorulmasına ve aşırı gürültüye neden olurken, şiddetini arttırabilir veya ekipman arızasına neden olabilir. Petrol ve doğal gaz endüstrisi için, arızalar yalnızca üretkenliğe ve verimliliğe zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda önemli güvenlik endişelerini de beraberinde getirerek dökülme, yangın, patlama, mesleki yaralanma ve diğer afet riskini artırır. RDI'nin Motion Amplification® yazılımı, güvenlik kontrolleri ve riskten kaçınma sırasında kritik bir rol oynayabilir.

 

RDI Teknolojileri Çözümleri Görselleştiriyor

Iris M™ Motion Amplification® platformu temassız titreşim analizini desteklediğinden, petrol ve gaz endüstrisi operatörleri için ideal bir sistemdir. Açık deniz kuleleri, yüksek sıcaklıklı ortamlar ve ağır ekipmanların tümü, fiziksel titreşim analiz sensörlerinin yerleştirilmesi için elverişli olmayabilir. Sensörler kolayca bağlanamadığından boru hatlarının izlenmesi de herkesin bildiği gibi zordur.

RDI'nin teknolojisi, operatörlerin fiziksel sensörlerin yerleştirilmesi ve kullanılması yükünden tamamen kaçınmasını sağlar. Bunun yerine Motion Amplification® kameralarımız söz konusu yapıya veya makineye odaklanır, piksel tabanlı verileri kaydeder ve meydana gelen titreşim hareketinin bir görüntüsünü oluşturmak için eşlik eden özel bir yazılım algoritmasını kullanır.

RDI'nin teknolojisi, operatörlerin fiziksel sensörlerin yerleştirilmesi ve kullanılması yükünden tamamen kaçınmasını sağlar. Bunun yerine Motion Amplification® kameralarımız söz konusu yapıya veya makineye odaklanır, piksel tabanlı verileri kaydeder ve meydana gelen titreşim hareketinin bir görüntüsünü oluşturmak için eşlik eden özel bir yazılım algoritmasını kullanır. Bizim için görmek inanmaktır ve Motion Amplification® titreşim analizi sorunları görmenin, teşhis etmenin ve bunlara yanıt vermenin etkili ve hızlı bir yolunu sunar.

Motion Amplification® çoğu güvenilirlik programının anahtarı olabilir.

Bu çalışma RDI Technologies tarafından yayınlanmış ve tarafımızca Türkçe'ye çevrilmiştir. Orjinal yayın için tıklayınız.