Shock Factor ve SFI

Shock Factor ve SFI

Titreşim analistleri yıllardır makine sağlığını belirleme için ISO 10816-3 tablosuna güvenmiştir. Bu tablo, titreşim analistlerinin makine sağlığı hakkında bilgi edinmesine ve raporlaması için ihtiyaç duyduğu titreşim limitleri hakkında bilgi verir. 

Ancak makinelerde meydana gelen bazı kusurlar zaman dalga formunda şok darbeleri olarak kendisini belli eder ve bu şokların tespiti analistler için ciddi zaman kaybına yol açabilir. Ayrıca ISO 10816-3 standartının ilgilendiği frekans aralığı bu şokları filtereler ve değerlendirmenin dışında tutar. 

Bu şok darbeleri makinelerin uzun dönem sağlığı için bir tehdittir ve müdahale edilmez ise büyük arızalara yol açabilir. 

Örneğin incelenen makine, yaklaşık 6 aylık çalışma süresi olan yeni kurulmuş iki kadameli bir dişli kutusu olsun.

Makine düşük seviyede titreşim sergiliyen bu dişli kutusu yaklaşık 1785 RPM'de çalışan 4 kutuplu bir motor tarafından tahrik ediliyor. Ara şaft hızı bilinmeyen dişlinin çıkış devri 70 RPM'dir. 

Dişli kutusu yataklarından alınan ölçümlerde karşılaşılan en yüksek titreşim seviyesi 0.75 mm/s RMS'tir. Sağda gösterilen ISO 10816-3 tablosu göz önünde bulundurulduğunda, bu titreşim seviyesi kabul edilebilir seviyededir. Ancak shock factor farklı bir durumu anlatıyor.

Falcon analizörü için Accurex makinalarında otomatik olarak oluşturulan Shock Factor, zaman sinyallerinde bulunan şokların büyüklüğüne dayanan ortalama bir değerdir. Değerler 0-5 arasında değişmekte olup, 0 değeri şok olmadığı anlamına gelirken, 5 değeri çok sayıda şok darbesi olduğunu gösterir.

Bu dişli kutusu için, Shock Factor birçok ölçüm noktasında 2 veya 3 seviyelerinde. Bu değerler, daha yüksek seviyede genel titreşim üreten makinelerde önemli olmasa da,  hız biriminde genel titreşimi düşük seviyede olan  bu makine için yüksek seviyededir. 

Shock Factor'un yükseldiği görülen bu ölçüm noktaları incelendiğinde; 

1) Devri bilinmeyen ara şaftın muhtemel devrine karşılık gelen frekansta ve harmoniklerinde titreşim:

2) Zaman dalga formundaki şok darbeleri;

Bu makine bir dişli kutusu bakım servisi veren uzman tarafından görsel olarak incelendiğinde, ara şaftın üstündeki dişlide ciddi bir aşınma olduğu ortaya koyulmuştur. Shock Factor yardımıyla bulunan ve SFI kullanılarak doğrulanan bu kusur, makine sağlığı için tek belirleyici faktör olarak hız birimide genel titreşim seviyeleri kullanılarak gözardı edilebilirdi. 

Otomatik makine kondisyonu değerlendirmelerini kablosuz bir titreşim sensörleri ile yapan Falcon'a göz atabilirsiniz. Yerleşik Accurex TM uygulaması, makinelerinizi yukarıda açıkladığımız arızalara karşı kontrol etmenizi kolaylaştırır. FALCON cihazı SFI'i otomatik olarak makine kurulumlarınıza ekleyerek meydana gelen şok darbelerini kolayca tespit etmenizi sağlar. 

Dişli kutusu hasarlarını yağ kondisyonunu sürekli takip edeceğiniz sensörler arıyorsanız buraya tıklayarak WearDetect ürünlerimizi inceleyin. 

Bu çalışma ACOEM USA tarafından yayınlanmış ve tarafımızca Türkçe'ye çevrilmiştir. Orjinal yayın için tıklayınız