Ölçüm Rotasına Proses Verisi Ekleme

Ölçüm Rotasına Proses Verisi Ekleme

Bazen değişken veriler, düzenli rotalarınızı analiz ederken analizi etkileyebilir. Bu veriler, pompadaki tahliye basıncından bir soğutucudaki sürgülü valf konumuna veya en yaygınını belirtmek gerekirse, rulman yatak sıcaklığına kadar değişebilir. Falcon ve Nest ile bu tür veriler Nest'te toplanabilir ve hatta trend haline getirilebilir. 

Bu verileri eklemek çok basittir ve yeni bir makine oluştururken veya daha sonrasında da ekleme yapılabilir. Bir makineye veri eklemek için Nest > Makine kurulumu modülüne erişmeniz gerekir. Yeni makine kurulurken veya mevcut bir makineyi açtıktan sonra Ölçümler sekmesine erişmeniz gerekir.

Bu sekmenin altında Proses Verisi isimli bir başlık göreceksiniz.

Bu örnekte Proses Grubu’nun altındaki "Skaler Grup Ekle (DC)" seçimine odaklanacağız. "Skaler Grup Ekle (DC)" sekmesini seçtikten sonra ekranda görülen Proses Grubu 1 oluşacaktır. Oluştuktan sonra üzerine tıklayarak İşlem Ekle butonundan istediğiniz veriyi ekleyebilirsiniz.

Yine bu örnek için tek bir seçime “Diğer” odaklanacağız. Bu seçenek, girdiğimiz şeyin ismini ve bununla ilgili ölçü birimini belirtmemize izin verecektir.

Bu durumda deşarj basıncında olduğu gibi Proses Verisi’nin adını ihtiyaçlarımıza uyacak şekilde değiştirebiliriz. Daha sonra giriş tipimizi tekrar tanımlayacağız ve bu örnekte Manual girişi seçtik. Daha sonra girdi türünü, ölçümümüz için referans vermek istediğimiz ölçü birimiyle değiştirebiliriz. Noktanın daha fazla ayrıntılandırılması için, yüzdesel veya katsayısal olarak alarmlar atayabiliriz.

 

Eklediğiniz veri ayarları tamamlandıktan sonra, ekranın en sağındaki kaydet'e tıklayabilir ve rotayı cihaza yükleyebilirsiniz.

Falcon cihazında bu noktalar eklediğiniz makinenin içerisinde görünecek ve düzenli alınan titreşim veri toplama noktalarından önce yer alacaktır. Falcon’da “Acquisition” kısmına tıkladıktan sonra verileri manual girebilirsiniz. (Sıcaklık, aşağıdaki resimde temsili bir veridir.)

Veriler Nest’e geri yüklendikten sonra, Proses Verileri, tıpkı genel titreşim verileri veya RPM'de olduğu gibi, trend olabilir bir nokta haline gelecektir. Trendler, ilgili noktaya çift tıklanarak görüntülenebilir.

Bu özellik, eklenen verilerin titreşimler üzerinde etkisi olduğu için, aynı zamanda analizde veya ekipman performansını anlamada size yardımcı olabilmek adına sonsuz sayıda Proses Verisi girme imkanı sağlamaktadır.

Bu çalışma ACOEM USA tarafından yayınlanmış ve tarafımızca Türkçe'ye çevrilmiştir. Orjinal yayın için tıklayınız.