Kritik Ekipmanları İzlemek İçin Online Termal Kameralarının Kullanılması

Kritik Ekipmanları İzlemek İçin Online Termal Kameralarının Kullanılması

Makinelerde durum izleme teknolojileri kullanarak plansız duruşları ve maliyetli arızaların önüne geçebilirsiniz. Bakım ekipleri, kritik mekanik ekipmanların aşınmasını incelemek ve başarılı kestirimci bakım programlarında gereken sıcaklık verilerini toplamak için uzun yıllar el tipi termal kameralar kullandı. Motor, rulman, pompa ve kaplin gibi mekanik ekipmanları,termogramlar üzerinden analiz ederek potansiyel arızaları tespit ettiler. Ayrıca kabloların, kontrol panellerinin ve diğer elektrikli ekipmanların yük dengesizliğini, gevşek kabloları veya aşınmış bağlantıların tespitini yaparak, sorunları hızlıca ortaya çıkardılar.

Makinelerin durumunu sürekli izlemek ve otomatikleştirilmiş bir sistem kurmak, kestirimci bakım programlarındaki olası boşluğu doldurur. Sürekli ölçüm alabilen termal kameralar sayesinde varlıklarınızı, network ağlarınız ile haberleşebilen ve alarm kondisyonları için edge analitik hesaplama araçları sunan sistemsel bir yaklaşım ile güvenle izleyebilirsiniz. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu tip bir sabit termal kamera, ekipmanın ne zaman yıprandığını veya kalan ömrünün ne olduğunu tahmin etmek için gerekli  verileri sağlayabilir. Böylece, bakım ve onarım aksiyonları kolaylıkla planlayabilir. Sabit ve sürekli ölçüm alan termal kameralar, 45 mK hassasiyete kadar ekipman sıcaklığındaki küçük değişiklikleri tespit edebilir. Böylece hasarları başlangıç aşamasında tespit edebilir veya durumda meydana gelen küçük değişiklikleri yakalayabilirsiniz. 

FLIR A50/A70 termal kameralar, termal ve normal kameraları küçük ve uygun fiyatlı bir pakette birleştirerek kritik elektriksel ve mekanik ekipmanlar için sıcaklık takibini kolaylaştırır. 640 × 480'e kadar termal piksel çözünürlüğü, 1000°C'ye (1832°F) varan sıcaklık aralıkları ve ±%2'lik ölçüm doğruluğu ile A50/A70 kameralar, kullanıcıların hizmet kesintilerine ve ekipman arızalarına karşı koruma sağlamasına yardımcı olur.

Akıllı Sensör konfigürasyonuna sahip A50/A70 kameralar, alarmları tetikleyebilen ve ortak protokoller kullanarak endüstriyel kontrol ve izleme ağlarına veri aktarabilen, basitleştirilmiş daimi sıcaklık ölçüm araçları sunar. Bu sağlam ve kompakt kameralar  107 × 67 × 57 mm (4,21 × 2,64 × 2,24 inç) boyutlarında ve IP66 sınıfına sahiptir. Bu da hem iç hem de dış ortamlarda kurulum kolaylığı sağlar.

Bu çalışma Telednye FLIR tarafından yayınlanmış ve tarafımızca Türkçe'ye çevrilmiştir. Orjinal yayın için tıklayınız.