IR Termometreler ve Termal Kameralar Arasındaki Fark Nedir?

IR Termometreler ve Termal Kameralar Arasındaki Fark Nedir?

Termal kameralar ve temassız kızılötesi (IR) termometreleri, çok çeşitli uygulamalarda temassız sıcaklık ölçümleri için kullanılır. Her iki cihazda aynı prensibe göre çalışır: kızılötesi radyasyonu algılar ve bunu bir sıcaklık okumasına dönüştürür. Ancak termal kameralar, IR termometrelere kıyasla çeşitli avantajlara sahiptir.

Spot pirometre veya geçici tabanca olarak da bilinen bir IR termometreler hedefinizdeki tek bir noktanın sıcaklık ölçümünü verir. Termal görüntüleme kamerası, tüm termal görüntünün her pikseli için sıcaklık okumaları verir ve görüntünün tamamını termal olarak görselleştirmenize olanak tanır. Termal kameralar ayrıca daha uzun bir mesafeden sıcaklıkları çözebilir ve kullanıcının geniş alanları hızlı bir şekilde incelemesine olanak tanır.

Bir termal görüntüleme kamerası, bir görüntüdeki sıcak noktaları hızlı bir şekilde tanımlayabilir.

Bir termal kamera ile bir IR termometre aynı prensibe göre çalıştığı için, sadece bir pikselli bir termal kamera olarak görülebilir. Birçok görev için kullanışlı olsa da, yalnızca tek bir noktanın sıcaklığını ölçtüğü için operatör önemli bilgileri kolayca gözden kaçırabilir.

Bir IR termometre (FLIR TG54) aynı anda yalnızca bir noktayı ölçebilir, bu da bir sıcak nokta veya başka bir arıza bulmanın daha uzun sürebileceği anlamına gelir.

Bir Mesafeden Sıcaklıkları Ölçme

IR termometrelere kıyasla termal görüntüleme kameralarının en büyük avantajı, sıcaklıkları daha uzak mesafelerden doğru bir şekilde ölçebilmeleridir. Herhangi bir termal kameranın veya bir IR termometrenin belirli bir boyuttaki bir hedefi doğru bir şekilde ölçebildiği ve yine de doğru bir sıcaklık ölçümü alabildiği mesafe, Mesafe:Boyut oranı (D:S oranı) ile hesaplanır.

Çoğu termal kamera, IR termometrelerden çok daha büyük bir D:S oranına sahiptir. Örneğin, ortalama IR termometre, 10 ila 50 cm arasındaki bir mesafede 1 cm'lik bir hedefi ölçebilir. Birçok termal kamera, bu boyuttaki (1 cm) bir hedefin sıcaklığını birkaç metre öteden bile doğru şekilde ölçebilir.

FLIR T865 gibi termal kameralar, sıcaklığı uzun mesafelerden doğru bir şekilde ölçebilir.

Daha gelişmiş termal görüntüleme kameralarının çoğu, kameranın D:S oranını etkileyen değiştirilebilir lenslere sahiptir. Örneğin; FLIR T865 termal görüntüleme kamerası, uzak mesafelerden hedeflerin üzerinde termal denetimler gerçekleştirmek için 6 ° FOV telefoto lens özelliğine sahiptir.

Aynı Anda Binlerce Spot Sıcaklığı Ölçme

Bir etkin nokta doğru bir şekilde ölçülemeyecek kadar küçük veya uzak olsa bile, bir termal kamera bir alanı tararken onu algılayabilir ve operatöre daha yakına hareket etme ve daha doğru bir okuma alma şansı verir. Öte yandan IR termometreler, genellikle, ölçmeye çalışmadan önce sıcak noktanın veya ilgilenilen alanın nerede olmasını beklediğinizi bilmenizi gerektirir.

Bir IR termometre kullanarak çok sayıda bileşen içeren geniş alanları taramak zaman alan bir iştir, çünkü her bileşeni ayrı ayrı taramanız gerekir. Bir termal görüntüleme kamerası, küçük sorunları bile çok daha hızlı bir şekilde tespit edebilir.

FLIR TG-Serisindeki kameralar gibi araçlar,  arızaları hızlı bir şekilde tespit etmeye yardımcı olmak için geleneksel bir IR termometrenin uygun form faktörünü bir termal görüntüleme kamerası ile birleştirir.

Küçük Hedefleri Ölçme

IR termometreler ayrıca küçük nesneler üzerindeki sıcaklığı ölçme yetenekleriyle sınırlıdır. Bu yetenek, elektronik muayene için giderek daha önemli hale geliyor. Cihazlarımız daha küçük paketlere daha yüksek işlem hızları sığdırmaya devam ederken, ısıyı dağıtmanın ve sıcak noktaları belirlemenin yollarını bulmak giderek daha zor hale geliyor.

Bir IR termometre sıcaklığı etkili bir şekilde algılayabilir ve ölçebilir, ancak spot boyutu çok küçük bileşenleri ölçmek için çok büyük olabilir. Bununla birlikte, yakın çekim optiklerine sahip termal kameralar, piksel spot boyutu başına 5μm'den (mikrometre) daha azına odaklanabilir. Bu, mühendislerin ve teknisyenlerin çok küçük bir ölçekte ölçüm yapmasına olanak tanır.

Yüksek performanslı termal kameralar çok küçük ölçekte ölçümler yapabilir.

Bir IR termometre birçok uygulama için, özellikle de tam olarak nerede ölçmeniz gerektiğine dair iyi bir fikriniz olduğunda yakın mesafedekiler için harika ve uygun fiyatlı bir araçtır. Ancak, uzak mesafe uygulamaları veya geniş bir alanda hızlı bir şekilde ölçüm yapmak için termal kameralar daha ideal bir çözümdür. FLIR IR Termometreler  ve FLIR termal el tipi çözümler hakkında daha fazla bilgi edinmek için bize info@ri-se.com üzerinden ulaşabilirsiniz.